Zegar biologiczny naszej skóry podlega dobowym cyklom zmian biochemicznych i fizjologicznych. Komórki skóry nie mogą wykonywać wszystkich swoich funkcji równocześnie, gdyż pochłaniałoby to zbyt wiele energii. Procesy komórkowe są zaprogramowane w czasie i podlegają cyklom dobowym. Znajomość dobowego rytmu skóry pozwala poznać potrzeby skóry w określonej porze dnia. Dzięki temu możemy dostarczyć jej tego, czego aktualnie potrzebuje aby właściwie o nią zadbać.
6:00 – 8:00
- Skóra przestawia się z trybu nocnej regeneracji na tryb ochronny. Jednak o tej porze nie warto jeszcze eksperymentować z nowymi kosmetykami, skóra jest wtedy wrażliwa i mogą wystąpić reakcje alergiczne oraz podrażnienia.
- Po nocy jest ona dobrze odżywiona, a jej chłonność stopniowo maleje, dlatego nie warto w takim momencie nakładać kosmetyków odżywczych.
- Na jej powierzchni znajdują się toksyny usunięte w trakcie procesów regeneracji, a w komórkach nagromadziło się sporo wody, dlatego też może występować obrzęk, szczególnie widoczny w okolicy oczu.
- O tej porze spada poziom aktywności komórek a co za tym idzie, poziom nawilżenia; uwypuklają się zmarszczki, cera jest blada ze względu na słabe krążenie krwi.
- Pielęgnację należy zacząć od dobrego, ale delikatnego oczyszczenia skóry. Aby pobudzić aktywność komórek i przywrócić prawidłowe krążenie spłukując kosmetyk wykorzystaj na przemian ciepłą i zimną wodę.
- Oczyszczoną skórę należy tonizować, aby przywrócić jej równowagę biologiczną.
- Pamiętaj o dobrym kremie, który powinien nawilżać i chronić przed promieniowaniem słonecznym.
9:00-11:00
- Krążenie powinno w tym czasie już wrócić do normy.
- Skóra nabiera kolorów i wygląda promiennie.
- To najlepszy moment na wykonanie makijażu.
12:00-15:00
- W tym czasie funkcja ochronna naszej skóry osiąga szczyt.
- Gruczoły łojowe pracują aktywniej, dlatego skóra może zacząć się błyszczeć.
- Aby ją zmatowić można użyć chusteczki, lub specjalnej bibułki matującej usuwającej nadmiar łoju.
16:00-18:00
- Znaczna część energii naszego organizmu przekierowana zostaje na procesy trawienne.
- Następuje spadek ciśnienia krwi, limfa krąży wolniej, przez co skóra jest gorzej dotleniona i nawilżona w skutek czego traci zdrowy koloryt, a zmarszczki stają się bardziej widoczne.
- Pory mogą zacząć się rozszerzać. Skórze potrzebny jest wtedy zastrzyk nawilżenia i dotlenienia. Dobrze sprawdzają się w tym czasie wody termalne, hydrolaty i mgiełki, które odświeżą i nawilżą skórę.
- Warto zrobić sobie krótki, dotleniający spacer.
19:00 – 22:00
- Nasza skóra zaczyna powoli przestawiać się na proces regeneracji.
- Wzrasta ciśnienie krwi oraz temperatura ciała. Jest to moment, kiedy skóra jest najmniej podatna na podrażnienia, a rozszerzone pory umożliwiają chłonięcie kosmetyków.
- Jest to dobra pora na wizytę u kosmetyczki lub testowanie nowych produktów, a także silniejsze zabiegi oczyszczające.
- Skóra rozpoczyna wydalanie toksyn nagromadzonych w ciągu dnia. Dobrze jest usunąć makijaż i oczyścić twarz przed godziną 20.00, to ułatwi jej regenerację.
- Na oczyszczoną skórę aplikuj krem lub serum na noc, bogate w składniki odżywcze i regenerujące.
- Dobry krem powinien wspomagać skórę w jej naturalnych procesach. Wspomagać odbudowę bariery ochronnej naskórka, stymulować skórę do syntezy kolagenu i regeneracji.
23:00-5:00
- Nocą szkodliwe czynniki zewnętrzne są zredukowane do minimum, mięśnie pozostają w spoczynku, organy pracują wolniej, natomiast dla skóry jest to najbardziej wytężony okres pracy.
- To właśnie teraz zachodzą w ciele procesy intensywnej regeneracji. Odnowa skóry odbywa się poprzez regenerację naskórka, dalsze oczyszczanie z toksyn, odbudowę włókien kolagenowych i elastyny oraz podwyższenie poziomu przeciwutleniaczy (witamin A, C, E).
- Najbardziej intensywny podział komórek potrwa aż do drugiej w nocy. Żeby procesy regeneracyjne przebiegały bez zakłóceń najlepiej nie jedz posiłków po godzinie 22. Organizm w tym czasie pozbywa się toksyn, a nieprzetrawiony pokarm staje się ich siedliskiem.
- W okolicach godziny piątej rano skóra zaczyna przestawiać się na tryb dzienny, uruchamiając funkcje obronne.
- Rozpoczyna się od nowa cykl dobowy.